خبرنامه پيامكىشماره همراه:

عضویت لغو عضویت

لطفا شماره خود را بدرستی وارد نمائید!

تصاویر تصادفی

عضویت در خبرنامه

بازدید کننده گرامی برای اطلاع از برنامه های نقالی شاهو صالحی از طریق پیامک لطفا شماره خود را در قسمت خبرنامه پیامکی ثبت نموده ویادر خبر نامه سایت عضو شوید.

نام:

ایمیل:

جستجو در سایت

اخبار جدید


به سايت رسمى شاهو صالحى نقال داستانهاى ملى و حماسى ايران خوش آمديد.شاهو صالحى شاگرد زنده ياد مرشد ولى اله ترابى است و در زمينه نقالى مكتب تهران،نقالى مكتب كوردستان،نقالى مكتب بختيارى و نقالى مكتب خراسانى فعاليت مى كند.

آن چنان به ایران علاقه مندم که حتی تمام بهشت را با یک وجب از خاک ایران عوض نمی کنم.
جهت اطلاع از برنامه های نقالی شاهو از طریق پیامک لطفا شماره خود را در قسمت خبرنامه پیامکی ثبت نموده ویادر خبر نامه سایت عضو شوید.لازم به ذكر است كه فقط اجراهايى كه در محافل خصوصى ، ادارات و سازمانها انجام ميشود ، از طريق پيامك اطلاع رسانى نمى شود .
براى مرشد ترابى دعا كنيد

 

مرشد ولی‌الله ترابی در بستر بیماری است و با بیماری دست و پنجه نرم می‌کند.

وقتی مرشد ترابی چوب دستی‌اش را تکان می‌دهد دل آدم را به تکان می‌اندازد. وقتی از رخش حرف می‌زند شما رخش را روی صحنه نمایش می‌بینید. شیهه‌هایش را تجسم می‌کنید.

وقتی رستم را می‌نشاند روی رخش و رخش هم حرکت می‌کند لرزش‌های زمین از حرکت را می‌بینید. رستم و سهراب، رستم و اسفندیار و رستم و آدم‌های دیگر شاهنامه را که روبه‌روی هم قرار می‌دهد همه‌شان برای شما مجسم می‌شود. این خاصیت مرشد است. مرشدی که چوبه دستی‌اش شمشیر شخصیت‌هایش است، کمان و تبر، اسب و درخت و کوه و دشمن است. چوبی که گاهی مورد خطاب قرار می‌گیرد و شما باور می‌کنید.

درست است که نمایش در ایران سابقه طولانی‌ای ندارد و این هم هزار دلیل و اگر و آیا و اما دارد اما هستند آدم‌هایی که در نوع نمایش‌های ایرانی تلاش‌های زیادی کرده‌اند. آدم‌هایی که سینه به سینه این نوع نمایش‌ها را به نسل ما منتقل کرده‌اند. این آدم‌ها توانستند نوعی از تئاتر را که آرام‌آرام رو به افول بود برای نسل جدید به یادگار بگذارند. نسل نقال‌ها و سیاه‌باز‌ها و تخت‌حوضی‌کارهایی که دارند یکی‌یکی چشم از دنیا می‌بندند درحالی که جایگزینی برایشان نیست. نمایش‌هایی که سنتی عظیم از فرهنگ ایرانی در خودشان دارند و همین سنت‌ها هستند که دارند از بین می‌روند. مرشد ترابی یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین افرادی است که در ارتقای نمایش‌های ایرانی و به‌خصوص نقالی و پرده‌خوانی نقش داشته است. ترابی شیوه نقالی خودش را دارد. حرکات و شیوه بیان و ژست‌هایش در این نوع نمایش ایرانی به سبک خودش تبدیل شده.

نمایش ایرانی نقالی یکی از شیوه‌های روایت‌های نمایشی است که تنها بر پایه یک نفر طراحی شده و مرشد و نقال در چنین نمایشی بار دراماتیک نمایشی را که نقل می‌کند بر دوش می‌کشد. این به آن معناست که نقال باید با طراحی حرکات و بیان بتواند تاثیرگذاری ماجرای نقلش را بیشتر کند. نقال به غیر از خودش و بدنش و بیانش و تنها یک تکه چوب «منتشا» چیز دیگری ندارد و همین مساله است که این نمایش ایرانی را ویژه ميكند .

مرشد ولی‌الله ترابی در بستر بیماری است و با بیماری دست و پنجه نرم می‌کند.

از روز 26 تیرماه که آب معده اش را خالی کرده اند، وضعیت اش بهتر است و با روحیه ای خوب با بیماری اش دست وپنجه نرم می کند اما به هر حال درد دارد. هر چند سعی می کند اطرافیان درد را در چهره اش نبینند اما ما می بینیم که او چگونه این درد را تحمل می کند.کبد و کلیه های مرشد ترابی از کار افتاده ضمن اینکه در لوزالمعده و پروستاتش دو غده ايجاد شده است  .

مرشد ترابی همچنان در بیمارستان مدائن بستری است و معلوم نیست چه زمانی از بیمارستان مرخص می شود،  به هر حال فعلا هیچ کاری نمی توان کرد؛ فقط باید دعا کرد و منتظر معجزه بود.

داوود معینی کیا يكى ازهنرمندان عرصه نمايش سنتي و آيينى كه مدتى نيز در نزد مرشد ترابى تلمذ كرده است ،پيشگام شد تا بیمه ی طلایی ایشان به همت بچه های تئاتر آیینی سنتی، خانه تئاتر و مرکز هنرهای نمایشی انجام شود و حالا از همین بیمه ی طلایی استفاده می کند اما به هر حال هزینه های درمان بسیار بالاست و برای خانواده‌ی ایشان تأمین این هزینه بسیار دشوار است .

معينى كيا اميدوار است كه در این زمینه نیز همکاری‌های لازم انجام شود.

درخواست من از همه اين است كه براي سلامتى اش دعا كنند .

 


 

 

 

ارتباط با شاهو صالحي


لطفا جهت اجرای نقالی با شماره

09213904038

تماس بگيريد

ويا به شماره پيام كوتاه ،پيامك بزنيد

********************

شماره پیام کوتاه

30004855005500

 

*****************

شماره همراه شاهو صالحی

989121953642+

*****************

شماره فكس

02189775305

***********************

morshed.shshoo@gmail.com

morshed.shahoo@yahoo.com

************************

آدرس هاى سايت

www.Shahoo-salehi.com

www.Shahoo-salehi.ir

www.naghal.com

www.naghal.ir